środa, 19 maja 2021

Przez setki lat starano się przeciwstawiać naukę wierze. Czyniono podział zakresów kompetencji nauki i wiary. Agnostycy wręcz podkreślali, że niemożliwe jest dowiedzenie się, czy Bóg lub bogowie istnieją, czy też nie. Współczesny polski filozof Jan Hartman podkreśla wręcz, że agnostycyzm to podstawa uczciwości intelektualnej. O istnieniu Boga twierdzi:"skoro wie się coś, czego się nie wie, to jest to tylko pycha". Jednocześnie Hartman odcina agnostycyzm od ateizmu. " Ateista nie wierzy i zaprzecza istnieniu Boga, agnostyk nie jest przekonany do istnienia Boga (lub bogów), ale też nie zaprzecza Jego (ich) istnieniu." Czyli agnostyk może być zarówno ateistą, jak i osobą wierzącą.

Peter Ware Higgs

W 2013 roku brytyjski fizyk teoretyczny Peter Ware Higgs otrzymał wraz z Belgiem Francoisem Englertem (również fizykiem teoretycznym) naukową nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za doświadczalne potwierdzenie istnienia tak zwanej boskiej cząstki, nazwanej od nazwiska odkrywcy "bozon Higgs". Prace nad tym osiągnięciem trwały blisko sześćdziesiąt lat. Już w roku 1964 Higgs sformułował hipotezę dotyczącą istnienia cząstek elementarnych (bozonów) w polu próżni. Hipoteza ta postulowała istnienie cząstki, będącej kwantem pola skalarnego nadającego jej masę. Teoria ta zainspirowała wielu fizyków do badań dotyczących właściwości cząstek elektromagnetycznych i elektrosłabych (Steven Weinberg). Higgs na udowodnienie swojej hipotezy musiał czekać do momentu zbudowania Wielkiego Zderzacza Hadronów. Powstał on w 2008 roku w podziemnym tunelu w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Przez 3 lata przygotowywano się do przeprowadzenia eksperymentu. Od 2011 roku zajęto się potwierdzeniem teorii Higgsa, które oficjalnie nastąpiło w 2012 roku. 13 kwietnia 2013 roku zespoły pracujące przy detektorach CMS i ATLAS potwierdziły otrzymanie bozonu Higgsa.
 
Akcelerator cząsteczek

Dlaczego potrzebny był Wielkiego Zderzacza Hadronów?

Chcąc zajrzeć do środka protonów, trzeba było znaleźć sposób, aby je rozbić. Do tego potrzeba było rozpędzić je do ogromnych prędkości o przeciwstawnych kierunkach. W ten sposób potwierdzono istnienie kwarek i tetrakwarek. Jednak wyliczenia oparte o mechanikę kwantową jasno dowodziły, że cząstki te nie mają wagi, a skoro nie mają wagi to nie istnieją. Wówczas badacze przypomnieli sobie o teorii Higgsa z 1964 roku dotyczącej pola skalarnego nadającego cząstkom masę. Przeprowadzone eksperymenty potwierdziły jego teorię. To potwierdziło istnienie cząstek Higgsa.

Znaczenie odkrycia bozon Higgsa

Doświadczalne potwierdzenie teorii o istnieniu bozonu Higgsa zrewolucjonizowało fizykę kwantową i pomogło zrozumieć istotę masy materii. Dopięło mechanizm powstawania masy. Takie odkrycie ułatwiło zrozumienie fizyki kosmosu, mechanizmu czarnych dziur i wybuchów supernowej. Dla osób, które analizują moment powstania Ziemi od Wielkiego Wybuchu, bozon Higgsa został utożsamiony z boską cząstką. Coś powstaje z niczego, ma masę, energię, pole magnetyczne. Jednak żeby uzyskać więcej danych potrzebne są dużo większe zderzacze hadronów. Ich obwód musi mieć co najmniej 100 km. Może wówczas dzięki badaniom uda się dokładniej wyliczyć jak powstał wszechświat. Na razie naukowcy oceniają, że powstał w trzy minuty. Ciągle jest jednak wiele niewiadomych. Przykładowo mało co wiemy o powstaniu grawitacji. Niewiadomą jest również masa powstałych cząsteczek i jak sprawić, aby osiągnęły wyższą energię. 

 
Wielki Zderzacz Hadronów CERN Genewa

Czy bozon Higgsa stworzył nam Bóg?

Oczywiście nazwanie bozonu Higgsa boską cząstką jest głównie zabiegiem marketingowym służącym przyciągnięciem uwagi wokół tego odkrycia. Jest to bez wątpienia przełom o większym znaczeniu niż lądowanie człowieka na Księżycu, czy łazików i dronów na Marsie. Trzeba mieć przy tym duży respekt do pierwszych słów Biblii dotyczących momentu powstawania świata. Przecież Pismo Święte, zwłaszcza Pięcioksiąg, powstał co najmniej siedem wieków przed narodzeniem Chrystusa. To nie był moment pisania o cząstkach, których istnienie przewidział dopiero w 1964 roku Higgs, a udowodniono ich istnienie 50 lat później. 
Z drugiej strony zastanawialiście się, jak genialne są prawa fizyki, które ciągle odkrywamy. 
Czy to nie jest wspaniałe, że fizycy teoretyczni niczym pisarze science fiction ciągle stawiają nowe hipotezy, a tylko niektóre z nich możemy udowodnić pół wieku później. 
Pan Bóg stworzył świat w siedem dni. 
Żeby sprawdzić jak to zrobił potrzebne nam jest znacznie więcej czasu.  
 
 #Bozon Higgsa, #boska cząstka, #akcelerator, #Wielki Zderzacz Hadronów, #CERN, Higgs, #nagroda Nobla, #fizyka, Fizyka kwantowa, #wszechświat 


Jeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -