poniedziałek, 8 lipca 2019


Łódź to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce. Tak przynajmniej uważają jej mieszkańcy, bo do Krakowa włączono wszystkie miejscowości w promieniu 30 km od granic miasta, a w Łodzi nie. I to chyba jest prawda bo gdyby dołączyć Pabianice, Zgierz, Konstantynów, Aleksandrów, Rzgów, Andrespol, Stryków, Brzeziny - powstałaby ponad milionowa aglomeracja. Niegdyś, przemysłowe miasto, oparte o przemysł włókienniczy dziś szuka swojej tożsamości. Duże zaplecze akademickie daje szansę na szybki rozwój.


Przez wiele dziesiątków lat miasto Łódź było postrzegane jako miasto liberalne, wielokulturowe. Jego rozwój nastąpił raptem 200 lat temu. Najlepiej ilustruje to przekaz Władysława Reymonta "Ziemia obiecana". Sugeruje on, że miasto powstało dzięki inwestycjom Niemców i Żydów wspieranych przez ziemiaństwo polskie, które bankrutowało nie mogąc przystosować się do wymogów XIX wieku. Nie jest to do końca prawda. Do miasta mieszczącego się na rubieżach Rosji ściągali po prostu zamożni Europejczycy. Przykładem może być Jan Fryderyk Zachert imigrant z Anglii, a konkretnie z Leeds, który miał istotny wpływ na rozwój miasta Zgierz, czyniąc z niego miasto tkaczy. Zwiedzając podczas wycieczek rowerowych Łódź i okolice warto mieć to na uwadze.


Łódź

Sercem miasta przez wiele lat była ulica Piotrkowska. Dziś jest to ulica, która obumiera. Wprawdzie nie dla rowerzystów ponieważ to najbardziej dostępna dla rowerzystów ulica w mieście. Piotrkowska przestaje mieć charakter li tylko zakupowy i rozrywkowy. Głównie z powodu trudności z dojazdem (własnym samochodem) i przez rozwój galerii handlowych w różnych częściach miasta. To one teraz przyciągają Łodzian. Jednak bez wątpienia Piotrkowska to ulica cyklistów i rikszarzy umożliwiająca szybkie przemieszczanie się w centrum (między północą, a południem miasta). Śledząc mapę Łodzi można mieć wrażenie, że to miasto jest totalnie rozkopane. Nic dziwnego: do końca 2020 roku na terenie miasta ma powstać łącznie 250 km ścieżek rowerowych.


Ścieżki rowerowe w Łodzi


Obecnie funkcjonujące ścieżki rowerowe na ulicach miasta Łodzi: 1. al. Palki (Źródłowa - Wojska Polskiego - po obu stronach ulicy) - 2 x 1400 = 2800mb 2. 
 2. ul. Strykowska (Wojska Polskiego-Wycieczkowa - obie strony) - 1100 mb
 3. ul. Wycieczkowa (Strykowska -parking zbiorczy - strona zachodnia) - 2200 mb
 4. ul. Pabianicka (Prądzyńskiego - Odrzańska - strona zachodnia) - ok. 1300 mb
 5. ul. Telefoniczna (Strykowska -Tamki stadion) - 700 mb
 6. Park 3-go Maja (Solskiego- odc. niedokończony na terenie parku) - 200 mb
 7. ul. Pomorska (Konstytucyjna - wjazd do Akademii Medyczna) - 700 mb
 8. ul. Sikorskiego (Łagiewnicka - Zgierska) - 1600 mb 9. 
 9. ul. Piotrkowska (pl. Wolności -   Mickiewicza) - ok. 2500 mb
 10. ul. Hetmańska (Zakładowa – Zagłoby) - ok. 800 mb
 11. ul. Rokicińska ( Augustów- Hetmańska-Selgros) - ok. 4120 mb
 12. ul. Brzezińska ( Śnieżna - Taternicza) - ok.1200 mb
 13. ul. Łagiewnicka (wiadukt-Warszawska/strona wschodnia) - ok.1700 mb
 14. ul. 11-go Listopada (Brzoskwiniowa - Okulickiego) - 400 mb
 15. skrzyżowanie Wojska Polskiego - Strykowska - 300 mb
 16. ul. Warszawska (Łagiewnicka - Wycieczkowa) - ok. 2420 mb
 17. ul. Zgierska (Sikorskiego - Borówkowa) - ok. 1500 mb
 18. al. Piłsudskiego (Kopcińskiego - Piotrkowska) - ok. 1860 mb
 19. al. Mickiewicza (Piotrkowska - Włókniarzy) - ok. 2000 mb
 20. skrzyżowanie Sikorskiego - Zgierska - ok. 300 mb
 21. ul. Retkińska (odc. Krzemieniecka - Maratońska) - ok. 3700 mb
 22. ul. Pabianicka (Prądzyńskiego - Dubois) ok. 1040 mb
 23. al. Bandurskiego (łącznik - Jana Pawła II) - ok. 400 mb
 24. al. Jana Pawła II (Pasaż Łódzki - Mickiewicza) - ok. 650 mb
 25. ul. Julianowska (Zgierska - Łagiewnicka) - ok.400 mb
 26. ul. Rokicińska (Augustów - Widzewska) - ok. 2500 mb
 27. ul. Krzemieniecka - Bandurskiego (Retkińska - al. Jana Pawła II) - ok. 1540 mb
 28. al. Ofiar Terroryzmu 11 Września (droga do Della) - ok. 2800 mb
 29. ul. Drewnowska (Karskiego - Włókniarzy) - ok. 1600 mb
 30. al. Włókniarzy i al. Jana Pawła II ( Zgierska-Pabianicka)- ok. 11600 mb
 31. ul. Zgierska od Dolnej do Sikorskiego  - ok. 3840 mb
 32. ul. Wojska Polskiego i Brzezińska od Franciszkańskiej do Śnieżnej - ok. 3490 mb
 33. ul. Strykowska od Wojska Polskiego do Wycieczkowej - ok. 1100 mb

To daje ok.70 km wydzielonych ścieżek rowerowych w Łodzi.
Są też ścieżki "wygospodarowane" wydzieleniem osobnego pasa ruchu dla rowerów w ramach istniejących ulic. Ten "wynalazek łącznie z ulicami zamkniętymi dla ruchu samochodów (Piotrkowska, Wycieczkowa, las Łagiewnicki i parki) Daje w sumie około 160 km tras rowerowych na terenie miasta Łódź.

Trasy rowerowe: ulice: 11 listopada, Warszawska, Franciszkańska, Kasztelańska prowadząca do Arturówka

 

Rower miejski

Rower stał się jednym z najszybszych środków lokomocji w mieście.  Wiele ulic jest wyłączonych z ruchu samochodowego. Są też ulice jednokierunkowe. Te ograniczenia nie dotyczą rowerów. Również jazda ulicą jednokierunkową "pod prąd" jest w Łodzi dozwolona. Do tego dochodzą problemy z parkowaniem.Stojaki do których można przypiąć rower są niemal wszędzie, a znalezienie miejsca do parkowania samochodu jest wręcz niemożliwe w niektórych rejonach miasta. Do tego w centrum miasta obowiązuje płatna strefa parkowania. Dlatego też powodzeniem cieszą się riksze rowerowe, jako atrakcja turystyczna i nie tylko.


Łatwość przemieszczania się rowerem na terenie Łodzi wpłynęła na powstanie inicjatywy "roweru miejskiego". Wzorem miast holenderskich 2 maja 2016 roku powstała na terenie miasta alternatywna forma komunikacji w postaci Łódzkiego Roweru Publicznego (ŁRP). Był to strzał w dziesiątkę. Sukces biznesowy pomysłodawców. Już w pierwszym roku skorzystało z niej 42 tysiące osób, dokonując 363 tyś wypożyczeń. Wprawdzie pierwsze inicjatywy "roweru miejskiego" były już w 2008 roku, ale bez wsparcia finansowego miasta trudno było wdrożyć pomysł w życie. Wdrożenie systemu ŁRP kosztowało ponad 12 mln złotych, a łódzkie rowery jako jedyne w Polsce posiadają nadajniki GPS umożliwiające śledzenie losu wypożyczonych rowerów. Obecnie rowerzyści korzystający ŁRP mają do dyspozycji 157 stacji rowerowych rozrzuconych na terenie miasta, w których jest oferowanych 1584 rowerów. Są też rowery cargo. Riksze do przewozu ładunków o wadze do 100 kg.


ŁRP - jak to działa?

System ŁRP jest do dyspozycji łodzian i osób odwiedzających to miasto przez 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. Stacje wypożyczeń i zwrotów znajdują się w ważnych miejscach handlowych, kulturalnych, przy stacjach kolejowych, i miejscach przesiadkowych komunikacji miejskiej. Spotkamy je na osiedlach akademickich, przy uczelniach na stacjach benzynowych, skrzyżowaniach głównych ulic. By korzystać z systemu wystarczy zalogować się na stronie ŁRP . Można też skorzystać z aplikacji na smartfony. Każdy rower posiada numer -QR, który znajduje się na tylnym błotniku. Chcąc wypożyczyć konkretny rower wpisujemy jego numer QR do aplikacji i zostanie on automatyczne odblokowany z elektrozamka. W przypadku, gdy rower jest przypięty do stojaka linką, aplikacja prześle nam kod do kłódki umieszczonej na lince. Zwrot roweru wygląda podobnie. Zostawiamy go na stacji rowerowej przypinając rower do elektrozamka, lub gdy nie ma miejsca przy elektrokłódkach, przypinamy gdziekolwiek, za pomocą linki z kłódką szyfrującą. Nawet do innego roweru. Instrukcja na aplikacji mobilnej ułatwi nam to zadanie.
W 2018 r. rowery miejskie wypożyczano w Łodzi 1,5 miliona razy, w roku bieżącym, tylko w pierwszym kwartale liczba ta wynosiła ponad 500 tysięcy. To świadczyłoby, że z pewnością liczba wypożyczeń w tym roku zbliży się do 3 mln. A łączna ilość wypożyczeń od 2018 roku wyniesie 8 mln.

Stacje ŁRP na Inflanckiej i Marysinie. Na dolnym zdjęciu najkrótsza droga dla rowerów, między dwoma chodnikami na Placu Dąbrowskiego

 

Cennik ŁRP

By korzystać z ŁRP musimy dokonać wpłaty rejestracyjnej w wysokości 20 zł. Korzystanie z rowerów przez czas nie dłuższy niż 20 minut jest za darmo. Dopiero powyżej 20 minut naliczane są opłaty. Do 1 godziny 1 zł, do druga godzina 3 zł, następne po 5 zł. Jeżeli mamy bilet miesięczny na przejazdy komunikacją miejską zwany w Łodzi "migawką" mamy zniżki na korzystanie z roweru ŁRP. Wówczas opłaty wynoszą 0 zł za korzystanie z roweru do 25 minut. 1 zł gdy mamy wypożyczony rower od 25 minut do 1 godziny. 2 zł za drugą godzinę, 3 zł za trzecią i następne godziny. Minimalny stan na koncie umożliwiający korzystanie z wypożyczalni ŁRP wynosi 10 zł.
Podobne ceny obowiązują w systemie Rowery Łódzkie, które oferują wypożyczanie rowerów na terenie okolic Łodzi, w Pabianicach, Zgierzu, Koluszkach, Kutnie, Zduńskiej Woli, Skierniewicach, Sieradzu, Łowiczu i Łasku.


Wypożyczalnia Rowery Łódzkie (RŁ) daje na możliwość organizacji wycieczek rowerowych z dala do Łodzi bez konieczności brania własnych rowerów. Wystarczy po prostu tam dojechać i rower wypożyczyć na miejscu.


Wycieczki rowerowe na terenie Łodzi

Wbrew pozorów wycieczki rowerowe na terenie Łodzi mogą stanowić atrakcję turystyczną. Zwiedzanie miasta rowerem jest bardzo wygodne. Jako rowerzyści możemy zauważyć wiele rzeczy, które na co dzień zazwyczaj omijamy. Ciekawa zabudowa miasta, liczne parki położone wzdłuż strumieni płynących przez miasto, czy największy w Europie miejski Las Łagiewnicki - zielone płuca miasta, to atrakcje na niejedną krajoznawczą wycieczkę rowerową.  Odrestaurowana Manufaktura, Pałac Izraela Poznańskiego, Biała Fabryka, Osiedle na Księżym Młynie, Pałac Karola Poznańskiego, Katedra Św. Aleksandra, teren Łódzkiego Getta z cmentarzem żydowskim i pomnikiem - stacją Radegast to tylko niektóre z zabytków architektonicznych i miejsc historycznych.


Parki miejskie

200 lat temu, gdy na terenie Łodzi lokalizowano niezwykle "wodochłonny" przemysł włókienniczy miano na względzie dużą ilość strumieni jaka występowała w tej okolicy. Należą one do zlewni Wisły i Odry. Najbardziej znane to Bzura, Łagiewniczanka, Miazga i Zimna Woda, których wody płyną do Wisły, oraz Ner, Jasieniec, Łódka, Bałutka, Jasień, Olechówka, Gadka, Karolewka, Augustówka, które zasilają Odrę, wcześniej wpadając do Warty.  Tereny położone nad tymi rzeczkami są zazwyczaj parkami miejskimi. Porośniętymi zabytkowymi drzewami i ozdobną roślinnością. To nad takimi rzekami jest położony ogród botaniczny, łódzkie ZOO, czy Palmiarnia. Najbardziej znane łódzkie parki miejskie i zieleńce to Park Staromiejski (zwany parkiem śledzia), Łódzki Park Kultury i wypoczynku - Park Piłsudskiego (na Zdrowiu), Park Poniatowskiego,  Park Mickiewicza (na Julianowie), Park Źródliska, Park 3 Maja i niedawno odnowiony Park Ocalałych. W czasach PRL-u woda w niektórych z tych strumieni były kolorowa. Kolor zależał od koloru tkanin, który był wówczas farbowany. Rośliny nad rzeczką Jasień przypominały wówczas kolorowe pisanki. Teraz rzeki są czyste. Upadek przemysłu włókienniczego i rozwój kanalizacji zrobiły swoje.


Ulica Piotrkowska, Park Ocalałych, Las Łagiewnicki

 

Las Łagiewnicki

Na szczególna uwagę jeżeli chodzi o wycieczki rowerowe zasługuje Las Łagiewnicki. To duży kompleks leśny położony na terenie miasta. Pozostałość dawnej Puszczy Łódzkiej, porastającej miasto 200 lat temu. Zajmuje on powierzchnię 1205,45 ha, co stanowi blisko 5 % powierzchni miasta. To tu bierze początek rzeka Bzura. Las jest położony na terenie Wzniesień Łódzkich przez co na jego terenie występuje sporo wzgórz i wąwozów. Najwyższe wzniesienie liczy 260 m. Dzięki temu jest to raj dla rowerzystów, zwłaszcza rowerzystów przełajowych i górskich, którzy mogą tu przygotowywać się do wyjazdów w prawdziwe góry. Ustawiają oni skocznie i różnego rodzaju przeszkody. Na terenie lasu jest gęsta sieć ścieżek które wykorzystują rowerzyści. Dzięki czemu w tygodniu nie ma tłoku i można spotykać tu licznie występujące zwierzęta. Dziki, sarny, lisy, zające nie boją się ludzi wiec można je łatwo sfotografować. Od 31 grudnia 1996 niemal cały Las Łagiewnicki wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.


Łódź przyjazna rowerzystom

Duża ilość terenów zielonych, które przeplatają tereny zurbanizowane powoduje, że w połączeniu ze ścieżkami rowerowymi możemy wyznaczyć sobie trasy rowerowe umożliwiające robienie wycieczek z dala od ruchu samochodowego. Przykładowo trasa rowerowa wzdłuż doliny Łódki umożliwia blisko 10 km wycieczkę po parkach i zieleńcach. Od Manufaktury do wzgórza Radary. Gdy dodamy do tego lasy w okolicy Nowosolnej, Bukowca, Byszewa, Skoszew, Janinowa, Poćwiartówki, Nagawek, Osina, Głowna, Dmosin itd. mamy ponad 100 km trasę wśród lasów i łąk. Tak jest niemal w każdym kierunku. Wyjeżdżamy z centrum miasta by po chwili jechać wśród lasów i łąk. Gdy dodamy do tego dobrze funkcjonujący ŁRP i ŁR można zgodzić się z twierdzeniem, że Łódź jest miastem przyjaznym rowerzystom.


Trasy rowerowe wokół Łodzi

Wybierając się na wycieczkę rowerową w bliskim sąsiedztwie Łodzi najczęściej kierujemy się do pobliskich lasów położonych wśród malowniczych miejscowości letniskowych. Największym lasem jest Las Grotnicki mieszczący się na północ od Łodzi tuż za granicami Zgierza oraz sąsiadujący z nim las w Skotnikach. Na północy miasta Łodzi mamy Las Łagiewnicki i nieco dalej las w Smardzewie i Szczawinie z Rezerwatem Grądów nad Moszczenicą.  Na północny wschód mamy lasy należące do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich z rezerwatami przyrody Struga Dobieszkowska i Parowy Janinowskie. Nieco dalej Las Stanisławów, Rezerwat Bukowiec i Puszcza Bolimowska. Na wschód od Łodzi znajduje się Las - Rezerwat Przyrody Wiączyń, Rezerwat Zimna Woda, Las Gałkówek, Rezerwat Gałków i Rezerwat Łaznów, który jest połączony różnymi lasami, aż po Spalski Park Krajobrazowy i lasy położone wzdłuż Pilicy i Zalewu Sulejowskiego. Na południe od Łodzi jest duży kompleks leśny wokół Tuszyna. Las Rzgowski z Rezerwatem Wolbórka, Molenda, po Bukową Górę i Łysą Górę w okolicy Huty Dłutowskiej. Na Południowy Zachód od Łodzi, tuż za Pabianicami mamy lasy i sioła położone wzdłuż doliny rzeki Grabia. Rzeka tworzy tam przeurocze meandry i zakola. Grabia jest jedną z najpiękniejszych rzek położonych blisko Łodzi. Nieco dalej znajduje się duży kompleks leśny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Początek Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Na obrzeżach województwa jest duży kompleks leśny w okolicach Wieruszowa.


Na Zachód od Łodzi porozrzucane lasy ciągną się aż do rzeki Warty i zalewu w Jeziorsku. Mamy tu Las Lublinek, Las Pobłociszewski, lasy w okolicach Porszewic, Rąbienia, Las Wilamowski i duży kompleks leśny zwany Lasem Błędowskim, przylegający do lasu Grotnickiego. Lasy występują również w okolicach Szadka i nad Zalewem Jeziorsko.Ciekawe nazwy osad letniskowych

Niezwykle ciekawe są nazwy osad letniskowych położonych wokół Łodzi. To wymarzone miejsca na agroturystykę. Możemy zrobić sobie wycieczkę do Zimnej Wódki, do Palestyny, Moskwy, na Wołyń, Podole, Ukrainę, Syberię, odwiedzić Jordanów, Boginię, Kędziorki, Zgniłe Błoto, Wrzącą, Starą Gadkę, czy Wymysłów Francuski. Kierunek zwiedzania zależy od tego w jakiej części Łodzi mieszkamy, jak chcemy dojechać do początku naszej trasy rowerowej. Możemy też dojechać pociągiem, autobusem, lub po prostu znaleźć stację rowerów miejskich ŁRP czy RŁ. Wycieczki rowerowe możemy połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, kąpielą w rzece, zalewie lub na basenie termalnym. Możemy też w trakcie rowerowej wycieczki zorganizować spływ kajakowy.


Trasa rowerowa po Lesie Łagiewnickim

Wycieczki po Lesie Łagiewnickim to jedna z pierwszych wycieczek na jaką decydują się Łodzianie. Można ją połączyć z kąpielą  lub wypożyczeniem kajaków na stawach w Arturówku. Warto odwiedzić Kapliczki nad Łagiewniczanką, czy skorzystać z siłowni plenerowej nad stawami w Arturówku lub przy Leśniczówce Miejskiej przy ulicy Łagiewnickiej. Przy tej trasie jest też park linowy w Arturówku, oraz mini Zoo przy leśniczówce, gdzie jest ambona widokowa i miejsce do organizacji spotkań przy ognisku. W Arturówku mamy poza tym korty tenisowe, kąpielisko i dużo punktów gastronomicznych. Szlak rowerowy wiodący wokół Lasu Łagiewnickiego ma kolor zielony i liczy 19,1 km. Z uwagi na leśne piaszczycte drogi i liczne strome wzniesienia zaleca się stosowanie roweru do jazdy krosowej, typu górskiego z przerzutkami. Szlak wiedzie dookoła Lasu Łagiewnickiego wiec możemy do niego dołączyć w dowolnym punkcie. Najlepiej zacząć go przy
wiadukcie kolejowym nad ulicą Warszawską.


Pomnik - stacja Radegast

Możemy tam dojechać z miasta jadąc ulicą Strykowską i Inflancką. Ścieżka rowerowa prowadzi przystacji kolejową ŁKA Marysin. Stąd możemy razem z rowerem pojechać do Zgierza, i dalej do Grotnik, czy Swędowa. Na stacji przy zabytkowym wiadukcie stała kiedyś dyżurka kolejowa, w której kręcono film Stawka większa niż życie. Dziś nie ma już zabytkowego mostu i dyżurki. Jest tam za to wypożyczalnia rowerów ŁRP. Po drugiej stronie dwupasmowej ulicy mamy mur cmentarza żydowskiego. Niegdyś był to największy Cmentarz Żydowski w Europie. Na cmentarzu znajduje się Mauzoleum rodziny Poznańskich i grobowiec Izraela Poznańskiego łódzkiego fabrykanta i fundatora cmentarza. Na terenie cmentarza znajduje się pomnik upamiętniający ofiary Łódzkiego Getta. Oprócz grobów łódzkich fabrykantów i innych znanych osób, znajdują się groby rodziców Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Ko kilkudziesięciu metrach ścieżką rowerową zjeżdżamy na dół do pomnika - stacji Radegast, miejsca upamiętniającego wywóz Żydów do obozów zagłady podczas II Wojny Światowej. Do ulicy Warszawskiej możemy dojechać ulicą Wałbrzyską lub jadąc wąską ścieżką wzdłuż torów kolejowych.

 

Arturówek

Żółty szlak wokół Lasu Łagiewnickiego prowadzi lasem wzdłuż ulicy Skrzydlatej następnie skręca w Jarzębią by doprowadzić nas nad pierwszy staw w Arturówku i ulicę Bażancią. Staw ten jest wykorzystywany głównie przez wędkarzy. Nad satwem są pozostałości dawnej ścieżki zdrowia. Stamtąd jedziemy wzdłuż strumienia Bzury do wzgórza Radiostacja, zwanej też Kaloryferem. Górka mieści się przy parkingu dla samochodów. Zimą to świetne miejsce dla kilkuletnich saneczkarzy. Przyjeżdżają tu rodzice z dziećmi z całej Łodzi. Nazwa Radiostacja pozostała po dawnym nadajniku zagłuszającym Radio Wolna Europa usytuowanym w tym miejscu. Potem nadajnik przeniesiono na ulicę Łagiewnicką. Dalej ścieżka rowerowa wiedzie przez las, aż do osiedla Modrzew i Moskule. Następnie skręca na zachód w kierunku szpitala i klasztoru w Łagiewnikach. To miejsce, gdzie często odbywają się odpusty, pikniki i imprezy plenerowe. Po drodze nad Łagiewniczanką mijamy drewniane Kapliczki Św. Rocha i Św. Antoniego z 1676 roku, ze znajdującym się w środku źródłem ujętym w studzience. Przebiegająca tam ulica Wycieczkowa. Ulica jest obecnie wyłączona z ruchu samochodów. Korzystają z niej jedynie autobusy miejskie i pojazdy, które dojeżdżają do położonego w lesie szpitala dziecięcego chorób płuc. Dlatego często korzystają z niej rowerzyści, którzy nie mają rowerów przystosowanych do jazdy po leśnych ścieżkach . Baczni obserwatorzy filmu "Daleko od szosy" pewnie poznają te tereny.


Od kapliczek jedziemy nad stawami do Leśnictwa Miejskiego, gdzie są ścieżki dydaktyczne i kilka atrakcji dla najmłodszych. Tam skręcamy na południe by po leśnej wędrówce ponownie dojechać nad stawy w Arturówku i dalej wzdłuż torów kolejowych do ulicy Warszawskiej. Trasę wokół lasu Łagiewnickiego można uatrakcyjnić 15 kilometrowym szlakiem niebieskim z niezwykle stromymi podjazdami i ekstremalnie trudnymi zjazdami. Radzimy by na tę trasę koniecznie zabrać kask z uwagi na niebezpieczeństwo wywrotki.

Pomnik - Stacja Radegast

Trasa rowerowa po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich

Trasa wokół Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich liczy 74 km. Szlak prowadzą znaki czarne. Jest tam wiele leśnych dróg i bezdroży, więc najlepiej wybrać się tam rowerem krosowym. Szlak tworzy pętlę, która rozpoczyna się i kończy się przy kapliczkach nad Łagiewniczanką w Lesie Łagiewnickim. Można tam dojechać korzystając z opisanego już szlaku żółtego lub jadąc ulicą Wycieczkową. następnie poruszamy się ulicą Okólną lub ścieżką wzdłuż rzeki Łodzianka do osady Modrzew i dalej do wsi Dobra. Szlak prowadzi przez malownicze wzniesienie 226 m n.p.m. na skraju wsi Dobra-Nowiny. W miejscowości Dobra mamy dwa zabytkowe kościoły w tym jeden Starokatolicki Mariawitów. Jest tam też zabytkowy cmentarz z mogiłą powstańców styczniowych, którzy w 1863 roku stoczyli tu bitwę z Rosjanami. W centrum wsi jest położony malowniczy staw na rzece Kiełmiczance, dopływie Moszczenicy. Dalej szlak prowadzi do Dobieszkowa położonego w dolinie Młynówki. Na terenie dawnego folwarku (obecnie jest tam hotel) znajdują się pozostałości parku szlacheckiego z 200-letnimi lipami i dębami. Nad strumieniem znajduje się rezerwat przyrody Struga Dobieszkowska z licznymi niszami źródliskowymi.


Stare Skoszewy

Po przejechaniu mostu wjeżdżamy w lasy, które doprowadzą nas do wsi Stare Skoszewy. W roku 1426 Władysław Jagiełło nadał tej wsi prawa miejskie (odebrane w 1702 roku). Na terenie wsi jest grodzisko pierścieniowe z VI-IX wieku. Wieś była miejscem walk religijnych toczonych między katolikami i mariawitami w 1906 roku. Jadąc na rowerze szosowym z wąskimi oponami możemy wybrać nieco zmodyfikowany wariant tej trasy jadąc ulicą Okólną, Moskule, Kosynierów i Starowiejską w Dobrej, następnie kierujemy się do  Orzechówka, gdzie na rondzie skręcamy w prawo wzdłuż magazynów jadąc do Cesarki, gdzie nad jeziorkiem jest ładnie położony ośrodek wczasowy. Dalej jedziemy do Starych Skoszew lub bezpośrednio do Janinowa przez Warszewice i Anielin. Wybierając ten wariant wjeżdżamy bezpośrednio do Rezerwatu Parowy Janinowskie. Oznakowany szlak ze Starych Skoszew wiedzie przez wieś Buczek z zabytkowym dworkiem i punktem widokowym. Ponieważ i tak zajrzymy tam w drodze powrotnej możemy wybrać drogę do Janinowa przez Nowe Skoszewy i wjechać do lasu przy parkingu położonego obok leśniczówki. Przy wjeździe do lasu jest parking leśny dla rowerzystów.

Parowy Janinowskie

Rez. Parowy Janinowskie

Parowy Janinowskie to kompleks erozyjnych parowów znajdujących się w lesie bukowym. Spotkamy tam dziki i sarny. Sporo jest też lisów i zająców. Dalej czarny szlak prowadzi do Poćwiartówki, Niesułkowa, przez rezerwat przyrody "Torfowisko Żabieniec", Wolę Cyrusową, na Syberię by lasami wokół Brzezin powrócić do Grzmiącej (Kościół Mariawicki) i wsi Buczek. Droga powrotna wiedzie malowniczymi wioskami pwśród wzniesień i malowniczych dworków na przykład w Byszewach. Byszewy często były opisywane przez Jarosława Iwaszkiewicza. Do Łodzi wjeżdżamy niedaleko wsi Bukowiec. Obok wzgórza Radary 281 m n.p.m. Dziś wzgórze to jest porośnięte lasem. To najwyższe w okolicy wzgórze. Kiedyś można było z tego wzgórza podziwiać okolicę w kierunku północnym. Na wzgórzu mieściła się radziecka jednostka wojskowa z kilkoma radarami. Potem obok jednostki wybudowano radiową stację przekaźnikową. Do radzieckiej jednostki wojskowej można było kiedyś dojechać ulicą Radziecką i tak zwaną czarną szosą. W 1977 roku nazwę ulicy zmieniono na Beskidzką. Po prostu nie wypadało by przy ulicy Radzieckiej znajdowało się więzienie dla kobiet na Sikawie. W Łodzi szlak prowadzi ulicą Nad Niemnem, przez Moskuliki, Rogi, i dalej ulicą Wycieczkową domykając pętlę.


Agroturystyczny Szlak Rowerowy

Na północ od Zgierza znajduje się zielony Agroturystyczny Szlak Rowerowy. Jest on w kształcie pętli i liczy 32,2 km. Trasa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej. Możemy dołączyć do niego w Malince, ośrodku rekreacyjnym położonym w Zgierzu. Latem jest tam centrum uprawiania sportów wodnych i kąpielisko. Zimą czynny jest wyciąg i stok narciarski, trasa saneczkowa i lodowisko. Pierwszą atrakcją trasy jest Rez. Ciosny. To unikatowe skupisko jałowców, liczący 8 tysięcy okazów w tym 1,5 tyś o średnicy pnia powyżej 5 cm. na terenie rezerwatu znajdują się obfite źródła rzeki Ciosny. Niestety przez ten teren przebiega autostrada A2. To nieco zakłóca odpoczynek w atrakcyjnym gospodarstwie agroturystycznym w Przystani Ciosenka. Można tam zjeść świeżą rybę ze stawu znajdującego się bezpośrednio przy stolikach smażalni. Rybę można również złowić samemu.  Po krótkim relaksie dojeżdżamy do dworku we wsi Dzierążnia. We wsi Swoboda możemy za to zobaczyć fermę strusi afrykańskich. We wsi Biała znajduje się izba pamięci ofiar obozu dla dzieci podczas II Wojny Światowej w Dzierążni.W Cyprianowie polecamy zboczyć ze szlaku by odwiedzić Rezerwat Grądów nad Moszczenicą. Do Zgierza możemy powrócić jadąc dalej zielonym szlakiem przez Szczawin i Dąbrówkę wielką. Możemy też pojechać w kierunku Lasu Łagiewnickiego przez Smardzew lub żółtym szlakiem do Malinki. Planując nieco dłuższą trasę można wykorzystać szlak czerwony prowadzący do Grotnik.

Rezerwat Dąbrowa Grotnicka

Las Grotnicki 

Szlak czerwony prowadzi naszą trasę rowerową z rezerwatu Grądy nad Moszczenicą do Rezerwatu Ciosny i dalej przez Emilię do rezerwatu Dąbrowa Grotnicka. W ten sposób wjeżdżamy w największy obszar leśny w okolicach Łodzi. Na terenie lasu znajduje się trudny liczący 17,2 km szlak rowerowy, przełajowy. Prowadzi on od Rezerwatu Dąbrowa Grotnicka do rezerwatu Grądy nad Lindą. Nie jest on szlakiem znakowanym. Podobnym nieoznakowanym szlakiem jest pętla prowadząca do Grotnik z Marysina w Łodzi licząca 48 km.Ścieżka rowerowa w lesie Krogulec

Mieszkańcy osiedla 650-cio lecia w Zgierzu mogą się wybrać do niewielkiego lasu Krogulec położonego przy osiedlu. To czterokilometrowa trasa rowerowa oznaczona białymi znakami. Tę krótką wycieczkę można też odbyć przy okazji w drodze do Lasu Grotnickiego.Szlaki rowerowe na zachód od Łodzi

W zachodniej części miasta najbardziej popularne szlaki wiodą do Malanowa - szlak zielony, Żabiczek szlak żółty czy do Bechcic szlak czarny. Największą atrakcją jest szlak kilkudniowy do gorących źródeł o długości 195 km. O tym jednak napiszemy w innym artykule, podobnie jak o szlakach rowerowych w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego, okolic Sulejowa, Skierniewic i Sieradza. 

#trasy rowerowe #szlaki rowerowe #ścieżki rowerowe #Łódź #Łódzkie #rower miejski #Łódzki Rower Publiczny #Rowery Łódzkie #Las Łagiewnicki #Arturówek #Stare Skoszewy #Parowy Janinowskie #Grotniki #Las Grotnicki #Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich #Park Ocalałych #cmentarz żydowski


› Komentarzy: 1 ‹ › Dodaj własny komentarz

 1. Ścieżka rowerowa na Warszawskiej w Łodzi.....katastrofa.Lepsza uliczka wzdłuż rowerówki

  OdpowiedzUsuń

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -