wtorek, 2 lipca 2019


... Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi». (Ks. Rodzaju werset 28.)


Ludzie, którzy nie szanują Ziemi często powołują się na ten werset Pisma Świętego. Uważają, że usprawiedliwia on bezsensowną dewastację jej zasobów. Czy wycinanie puszczy, niszczenie siedlisk zwierząt, chwalenie się mordowaniem dzikiej zwierzyny można nazywać chrześcijańskimi tradycjami? Do czego jeszcze posuną się ludzie w czynieniu Ziemi sobie poddaną?


To tylko jeden z przykładów jak człowiek współczesny szanuje przyrodę i dba o środowisko. Uzbrojony w demagogię dopuszcza się do jej bezsensownego spustoszenia. Czasem robi to dla pieniędzy, czasem przeciw innym, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą.


Ktoś kiedyś powiedział, że Ziemia została nam jedynie wypożyczona na czas kiedy na niej żyjemy. Wynajmując mieszkanie płacimy kaucję, która jest zabezpieczeniem przed zniszczeniem go, do jakiego możemy się dopuścić podczas jego użytkowania. Naszą kaucją jest los przyszłych pokoleń. Tak naprawdę to od naszych dzieci  i ich dzieci wynajmujemy Ziemię.
Nie zapominajmy o tym czyniąc Ziemię sobie poddaną.Świadomość ekologiczna

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały jaka przepaść dzieli Europę, od Polski. Ekologia u nas jest postrzegana na równi z LGBT, czy "komunistami". Patriotyzmem jest palenie oponami, czy podkładami kolejowych w domowych piecach. Prezydent Polski na Forum Klimatycznym grzmiał, że nie pozwoli likwidować kopalni węgla, chociaż dobrze wie, że coraz więcej węgla przywozimy z Rosji. Węgla kiepskiej jakości, z okupowanego przez Rosję Donbasu. 


To o interesy Rosji dba ten rząd, a nie o polskich górników, czy o zdrowie Polaków. Równolegle od czasu, gdy mamy "dobrą zmianę" trwa walka z pozyskiwaniem prądu ze źródeł odnawialnych. Wprowadza się zakazy budowania ferm wiatrowych jakby komukolwiek mogły szkodzić. Jednocześnie mamy w powietrzu trujący smog i najgorsze powietrze na świecie, dzięki któremu rocznie umiera 45 tys. Polaków. Wygrana w wyborach do Europarlamentu otworzyła partii rządzącej blokowanie w imieniu Polski uchwał ekologicznych na forum europejskim. Teraz walka o niszczenie środowiska stała się głównym celem naszej polityki. Nie ważne jakim kosztem i ilu Polaków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Zdobyli władzę mają więc do tego prawo.


Jednocześnie Polska w ciągu ostatnich czterech lat stała się śmietnikiem Europy. Zwożone są odpady z całego świata, bo jest to najprostszy dochodowy biznes dla tych co czynią sobie Ziemie poddaną.
Czy coś się zmieni w tym zakresie?


Czy Polak zacznie myśleć nie tylko o dniu dzisiejszym?
Czy będzie myślał nie tylko o dzisiejszym życiu, ale i przeżyciu do następnego roku?

Polska bez wody

Cenę wody w dużych miastach możemy porównać z ceną gazu. To najdroższa woda w Europie. Dużo mówi się o braku wody i o tym, że mamy mniej wody niż wiele państw afrykańskich. Jednocześnie wiadomo, że 70 % naszej wody zużywają w procesie produkcji prądu przestarzałe elektrownie węglowe. Nie są budowane foldery zalewowe, zbiorniki retencyjne wody, a betonowe koryta rzek skutecznie i szybko odprowadzają nadmiar wody do morza. Zaledwie dwa miesiące od stanów powodziowych mamy suszę. Do tego ciągle powtarzane jest kłamstwo, że nie ma żadnych zmian klimatycznych w Polsce.


Spadek po PRL-u

W ubiegłym roku głośne były relacje o pożarze składowiska śmieci w Zgierzu. Położone w centralnej Polsce miasto miało zlokalizowany na swoim terenie duży kombinat chemiczny Boruta. Po upadku PRL-u majątek zakładu rozgrabiono, a pozostałości, głównie pofabryczny plac został wydzierżawiony różnym firmom. Wiele z nich zajęło się składowaniem odpadów z całej Europy. Były przywożone do firm, które oferowały ich utylizację. Jednak dużo tańsze od utylizacji jest ich spalenie, więc zaczęły wybuchać pożary. A jedno z nich wymknęło się spod kontroli i paliło się przez miesiąc trując 60-tysięczny Zgierz i połączoną z nim 1,1 mln aglomerację łódzką. Teraz miejscowi ekolodzy odkryli prawdę o terenach dawnej Boruty, która jest jeszcze bardziej przerażająca. Dotarli oni do 200 tys. nowo przywiezionych beczek zawierających substancje trujące takie jak rtęć, azbest, składniki gazów bojowych. 


To tykająca bomba, dużo groźniejsza od Czarnobyla. Za to pod ziemią są "skarby" z czasów PRL-u. Około pół miliona ton niebezpiecznych dla środowiska substancji chemicznych, po dawnych zakładach Boruta. Jeżeli w najbliższym czasie rekultywacją tych terenów ktoś się nie zajmie, to aglomerację łódzką czeka armagedon. Już teraz wśród okolicznych mieszkańców jest wysoka zachorowalność na nowotwory. Szacuje się, że na rekultywację terenów po dawnej Borucie potrzeba ok. 6 mld złotych. W budżecie lokalnym nie ma na to pieniędzy, poza tym nie uregulowane są sprawy prawne tych terenów. Dodajmy, że na tym terenie są źródła rzeki Bzury płynącej przez wiele polskich miast i wpadającej do Wisły..


Ekologia na świecie

Kiedy rząd w Polsce zastanawia się jak utrzymać elektrownie węglowe i smog, na świecie żyje się zupełnie innymi problemami dotyczącymi ekologi. Po globalnej walce z reklamówkami jednorazowymi przyszedł czas na walkę z naczyniami jednorazowymi. Jednorazowe kubki, talerze, sztućce, czy słomki nie wydają się czymś niezbędnym do życia. Podobnie plastikowe butelki, które powinny być kaucjonowane, by ułatwić ich recykling. Również szklane butelki, czy puszki muszą być na tyle drogie aby klient nie zapomniał zwrócić ich do sklepu po spożyciu zawartości.  


Pomysł z Oceanii

Licząca 300 tys. mieszkańców Republika Vanautu ogłosiła, że od nowego roku wprowadza zakaz używania jednorazowych pieluch. To pierwsze takie państwo na świecie które o tym pomyślało. Jest to ciekawy pomysł. W sumie nie tak dawno zrezygnowaliśmy z pieluch z tetry i flaneli. Co roku na całym świecie na składowiska trafia co najmniej 450 miliardów pieluszek. W Republice Vanautu stanowią one 3/4 odpadów. Oczywiście trzeba do tego podchodzić z rozsądkiem bo pranie pieluch wielorazowego użytku to zużycie znaczne ilości wody skażonej detergentami. Powinno się przeprowadzić odpowiedni bilans zanieczyszczenia środowiska, ale sama inicjatywa budzi nadzieję.


Zanieczyszczenie oceanów

70 % powierzchni Ziemi to morza i oceany. To tam trafia najwięcej odpadów, głównie plastikowych. Dostają się one zarówno z plaż jak i z ze statków. Wiele śmieci trafia do mórz wraz z wodą z rzek, czy z wiatrem. Plastik w oceanach stał się tak powszechny, że już znajduje się w mięsie ryb i żółwi, jak również w organizmie człowieka. Nawet w głębokim Rowie Mariańskim znaleziono plastikowe reklamówki i butelki. Ich rozkład potrwa. Szacuje się, że rozkład jednorazowej pieluchy, czy butelki potrwa jakieś 5 wieków. Tak samo nie rozłoży się plastik, który jest w naszych organizmach. A przecież nie jest on obojętny dla naszego zdrowia.


Ruchy ekologiczne

Wraz z powstawaniem zagrożeń mnożą się działania różnych ruchów ekologicznych na rzecz ochrony środowiska. Najbardziej znaną, globalną organizacją jest Greenpeace. Ruch ten powstał blisko 50 lat temu w Kanadzie na fali protestów przeciw amerykańskim testom bomb atomowych na Alasce. Obecnie ma swoje biura w 55 krajach na całym świecie, a jego główna siedziba jest w Amsterdamie. Źródłem finansów organizacji są dobrowolne wpłaty od 2,8 mln wolontariuszy, działaczy i sympatyków. Celem działalności Greenpeace jest:

 •  spowolnienie zmian klimatu,
 •  ochrona lasów,
 •  ochrona oceanów,
 •  powstrzymanie wielorybnictwa,
 •  sprzeciw wobec wykorzystywania energii atomowej i popieranie energii odnawialnej,
 •  sprzeciw wobec inżynierii genetycznej,
 •  eliminacja zużycia toksycznych związków chemicznych.

Ich działania w Polsce znamy z protestów przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, czy wyświetleniu twarzy premiera z dopiskiem WSTYD na jednym z kominów chłodni w Bełchatowie. Są też prowadzone akcje edukacyjne na rzecz ochrony pszczół, czy zmian klimatycznych. Ostatnią akcją jest strajk klimatyczny zainspirowany postawą szwedzkiej nastolatki, Grety Thunberg. Z uwagi na dość śmiałe akcje takie jak wtargnięcie działaczy Greenpeace na rosyjską platformę wiertniczą Gazpromu w 2013 roku, działaczy Greenpeace nazywa się ekoterrorystami. I tak nazywa je nasza "dobra zmiana", dla których są to wrogowie "niepodległości".


Edukacja ekologiczna

Spektakularne akcje ekologów nie powinny być jedyną drogą do uświadomienia społeczeństwa odnośnie potrzeby ochrony środowiska. Konieczna jest zmiana stylu życia oparta na świadomości, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za środowisko. Nie może być argumentem twierdzenie, że mogę zaśmiecać Ziemię, bo robią to Amerykanie, czy Chińczycy. To nasze lasy są pełne wyrzucanych odpadów, w naszych jeziorach są potłuczone butelki, w naszej okolicy są magazynowane beczki z odpadami chemicznymi groźnymi dla życia. To my idąc na wybory głosujemy na tych nie dbających o czystość powietrza, serwujących nam toksyczny smog. Tolerując wycinkę drzew zmuszamy zwierzęta do tego żeby w poszukiwaniu pokarmu przeniosły się do osiedlowych śmietników.

Przede wszystkim  musimy zmienić swoje życie, aby żyć w zgodzie z przyrodą.


Zero Waste

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia dr chemii Paul Palmer założył firmę Zero Waste Systems Inc. Firma projektowała i produkowała przedmioty nadające się do wielokrotnego użycia. Takie, których nie trzeba będzie wyrzucać. Nazwa Zero Waste - zero marnowania przyjęła się wkrótce jako styl życia polegający na minimalizacji produkowania odpadów. Ekologiczny styl życia, ma przeciwstawiać się niepohamowanej konsumpcji. Człowiek powinien starać się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Taki jest cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. Podejście to polega na stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym używa się zasobów, zamiast tworzyć odpady.


Odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj ponownie. Jeżeli musisz to kompostuj lub recyklinguj.
Na tym opiera się cała filozofia Zero Waste.


 

Kilka porad Zero West

 • Przede wszystkim ogranicz niepotrzebne kupowanie. Zanim kupisz zastanów się czy nie możesz skorzystać z czegoś co już masz. Nie kupuj rzeczy na zapas. Opanuj zachcianki i korzystanie z super okazji. Nie bierz rzeczy niepotrzebnych - nawet gdy dostajesz je za darmo. Zastanów się jak wykorzystać to co już masz, może dadzą się do czegoś wykorzystać zanim zdecydujesz się je wyrzucić? Skorupki jajek mogą służyć jako nawóz, fusy z herbaty jako środek na szkodniki roślin itp. Zabawki, stare ubrania sprzedaj lub daj innym. 
 • Dobrze gospodaruj jedzeniem, aby nie trzeba było go wyrzucać. Statystyczny Polak wyrzuca 1/3 zakupionego jedzenia! Idź na zakupy z wcześniej przygotowaną listą. Nie chodź na zakupy spożywcze jak jesteś głodny. Sortuj jedzenie według terminu przydatności do spożycia, tak by zużyć je przed końcem tego terminu. 
 • Na zakupy chodź z własną torbą wielorazowego użycia. Najlepiej uszyj ją ze starych ubrań bądź resztek niepotrzebnych materiałów. 
 • Unikaj pakowania produktów przez sprzedawcę do torebek jednorazowych oferując własne woreczki płócienne na pieczywo, czy warzywa. Wybieraj produkty, które nie mają zbyt dużych opakowań, a są np. sprzedawane na wagę. 
 • Wśród opakowań wybieraj te, które są szklane lub papierowe. Jeżeli możesz to wybieraj te produkty na których widnieje znaczek recyklingu. 
 • Korzystaj ze zbiórek odzieży PCK. Ubrania niepotrzebne zanoś do lumpeksów.
 • Stare baterie zanoś do sklepu, gdzie je przyjmują. Podobnie zużyty sprzęt elektroniczny powinien być przyjmowany przez sklepy. Zamiast baterii używaj akumulatorów. 
 • Zamiast kupować nowe - staraj się naprawiać stare. Nie zmieniaj sprzętu elektronicznego na nowy, gdy tylko przestanie być modny.
 • Przekazuj innym swoje podręczniki szkolne, wymieniaj przeczytane książki, czy niesłuchane płyty. 
 • Unikaj wszystkiego co jednorazowe. Porzuć korzystanie ze sztućców jednorazowych, słomek, kubków, talerzyków, ręczników papierowych, a nawet podpasek. Można zawsze zastąpić je przedmiotami wielorazowego użycia. Do kawiarni czy punktów gastronomicznych chodź z własnym kubkiem. Tak samo idź po mleko z własną butelką (jeżeli to możliwe). 
 • Nie korzystaj z jedzenia na wynos, czy zamawianego przez telefon. 
 • Kompostuj obierki i resztki. Segreguj odpady.
 • Zamiast wody w plastikowej butelce używaj kranówki. Gdy nie jest dobrej jakości, to ją filtruj. Jeżeli musisz kupić wodę w sklepie to kupuj ją w 5 l butelkach, a nie w małych. Będzie mniej odpadów, a dużą butlę wykorzystasz w ogródku. 
 • Nie kupuj pamiątek. One nie są nikomu potrzebne i tylko zaśmiecają nasze mieszkania. 
 • Nie zbieraj gadżetów reklamowych. Unikaj drukowanych z okazji różnych wydarzeń koszulek okolicznościowych. 
 • Ograniczaj spożycie mięsa. Hodowla zwierząt jest niezwykle energochłonna, na którą idzie duża ilość produktów roślinnych. 
 • Oszczędzaj wodę i światło. Do podlewania używaj deszczówkę, a do spłukiwania toalety wodę z mycia naczyń, lub prania. 
 • Do codziennego mycia używaj prysznica. 
 • Myjąc zęby korzystając z kubka, a nie z ciągle odkręconego kranu z bieżącą wody.

itd... 

Jest tego dużo więcej. 


#ekologia #Zero Waste #bez odpadów #recykling #upcykling #ochrona środowiska #śmieci #smog #zanieczyszczenie powietrza #Greenpeace #Zgierz #Czarobyl #skażenie środowiska

Jeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -