środa, 21 listopada 2018Sporty zimowe

Uprawianie sportów zimowych to z pewnością życie z pasją, którego mogą jedynie pozazdrościć ci którzy tego nie znają. Gdy zmarzluchy siedzą w ciepłych kapciach przed telewizorem oni czekają na sygnał o pierwszym śniegu, lub zbierają pieniążki na wyjazd na lodowiec. Kompletują sprzęt narciarski. Przeprowadzają niezbędne naprawy, czy prace konserwujące.  Gdy tylko warunki pozwolą wyruszają na dłuższe lub weekendowe wypady na narty, czy snowboard.


Trzeba zauważyć, że warunki narciarskie w Polsce uległy ostatnio znacznej poprawie. W ostatnich latach sporo pieniędzy zainwestowano w wyciągi narciarskie, naśnieżenie i przygotowanie stoków i to w całej Polsce. Nawet uparci górale dogadali się nad wspólnym wykorzystaniem stoków górskich, powstania na nich wyciągów i tras narciarskich. Połączył ich biznes związany z tworzeniem ośrodków narciarskich tak aby turyści nie wyjeżdżali za granicę i pieniążki zostawiali w Polsce. Przykładem może być rewolucyjny rozwój Białki Tatrzańskiej.


Sporty zimowe a zasobność portfela

Sprzęt turystyczny nie jest tani, podobnie całodzienne karnety na wyciągi, dlatego osoby, które uprawiają narciarstwo nie należą do osób biednych, które zadowolą się byle oślą łączką z orczykiem pamiętającym czasy PRL-u. Oczekiwania są wysokie i na taką ofertę liczą amatorzy sportów zimowych, zwłaszcza, że wyrównały się ceny w Europie.

Wybierając się na narty rozpatrujemy kilka spraw. Jak dojechać, jakie jest zaplecze gastronomiczne i hotelowe, jaką mają trudność i jak są przygotowane trasy zjazdowe, czy w ośrodkach narciarskich jest wspólny karnet na różnego rodzaju wyciągi, transport i inne atrakcje.


Trasy narciarskie w Polsce

Najdłuższą w Polsce jest trasa narciarska z Kasprowego Wierchu, przez Halę Gąsienicową do  Kuźnic. Liczy ona 8,5 km. Trasa zjazdowa z Pilska ma 4,5 km, podobnie trasa Skrzyczne - Szczyrk, czy Lollobrigida w  Szklarskiej Porębie. Jednak sama długość trasy nic nam nie mówi. Liczy się też trudność, różnica w poziomie, ilość tras zjazdowych w całym ośrodku narciarskim i przepustowość wyciągów i kolejek linowych. Z uwagi na ilość chętnych wjazd na Kasprowy Wierch to wyzwanie, któremu trudno sprostać. Przepustowość kolejki to zaledwie 180 osób na godzinę.

W Stroniu Śląskim na Czarną Górę nowoczesny 6-cio krzesełkowy wyciąg wwozi w tym samym czasie 3000 osób. Poza tym na Czarnej Górze czeka na narciarzy 6 tras zjazdowych naśnieżanych i ratrakowanych dwa razy dziennie. Na Kasprowym jeździmy na tym co spadnie z nieba i co rozjeżdżą ci co jechali przed nami. Czyli po kilku godzinach stania w kolejce do kolejki, hardkorowa jazda po muldach.

Do czego uprawnia nas karnet?

 Za to w ośrodkach narciarskich mamy kilkanaście tras przygotowanych dla osób o różnym poziomie umiejętności. Kupując karnet mamy dostęp do wszystkich wyciągów i kolejek linowych, transportu, a czasem również do innych atrakcji. Tak jest na przykład w przypadku karnetu TatrySki ,  który udostępnia wszystkie wyciągi w 14 ośrodkach narciarskich w 10 miejscowościach w Polsce i na Słowacji (od Białki Tatrzańskiej, Czorsztyn po Bachledową Dolinę i Szczawnicę). Na ten sam karnet przysługują nam również wejścia na baseny i lodowiska wyznaczone przez dostawcę karnetu. Jest również bezpłatna linia autobusowa TatrySki umożliwiająca przemieszczanie między ośrodkami narciarskimi. Skorzystanie z takiego karnetu daje nam również możliwość uczestniczenia w nauce jazdy na nartach.

Tak jest w Kotelnicy Białczańskiej i połączonym z nią Ośrodku Narciarskim Bania Ski & Fun. Dzieci mają specjalnie wydzielone stoki dla początkujących dostosowane do ich wieku i umiejętności. Nowością są gumowe transportery narciarskie. To duże ułatwienie zwłaszcza dla początkujących snowboardzistów, którym ciężko idzie opanowanie jazdy na orczyku. Z myślą właśnie o snowboardzistach są w Pirenejach w Andorze specjalne zadaszone transportery dla narciarzy.

Kursy nauki jazdy na nartach

Kursy nauki jazdy na nartach są prowadzone indywidualnie lub w ramach normalnych zajęć na stoku w ramach karnetu. To duże ułatwienie, bo rodzice nie muszą im asystować co nie zawsze jest korzystne dla dziecka. Poza tym jest bałagan na stoku dla dzieci, gdy przy każdym maluchu jest dwójka rodziców. Lepiej niech rodzice idą sobie pojeździć z dorosłymi, a nauczanie jazdy na nartach pozostawić instruktorom. Oczywiście jest to możliwe jedynie w profesjonalnych ośrodkach narciarskich. W niektórych centrach narciarskich są nawet specjalne przedszkola narciarskie. Rodzice na czas własnego szusowania oddają dzieci na zorganizowane zajęcia z nauką jazdy na nartach. To pozwala odpowiednio odpocząć zarówno dzieciom jak i ich rodzicom.


Jeżeli chodzi o stoki narciarskie dla początkujących to znajdziemy je niemal wszędzie. Zarówno w górach jak i na nizinach. Wystarczy kilkadziesiąt metrów wyciągu i równy, lekko pochyły stok. Dlatego by uczyć dzieci jazdy na nartach nie musimy jechać w góry. Wystarczy wyjechać na Kaszuby, Mazury, Górę Bełchatów, czy dowolny najbliższy wyciąg narciarski.

Stoki narciarskie w Polsce, stoki narciarskie w górach

Największą popularnością cieszą się stoki narciarskie w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i na Podhalu. Jest to związane z centralnym położeniem w stosunkowo najbliżej odległości od największych polskich miast. Największą popularnością cieszy się Szczyrk. W tej niewielkiej osadzie mamy kilka ośrodków narciarskich. Dwa ośrodki  narciarskie są na stokach Skrzycznego, dwa ośrodki narciarskie znajdują się na Klimczoku, są również ośrodki narciarskie na Hali Skrzyczeńskiej, przełęczy Salmopolskiej, Solisku, Białym Krzyżu. W Szczyrku mamy również kilka szkół narciarskich dla dzieci. Są również przedszkola narciarskie. Jest też ośrodek narciarstwa rodzinnego, gdzie jazdy na nartach mogą się uczyć rodzice z dziećmi. Mimo bliskości Górnego Śląska i Bielsko Białej, nie ma tam dużego tłoku. Łączna długość tras narciarskich w Szczyrku wynosi 25 km.


W oddalonej o kilkanaście kilometrów Wiśle również mamy wiele ośrodków narciarskich. Ośrodki narciarskie w Wiśle są w Cienkowie, Wiśle-Malince (skocznia narciarska), Nowej Osadzie, górze Pasieki, Soszowie, Parteczniku, Siglany, Jaworniku i stoku na Czantorii. Przedszkole narciarskie znajduje się obok stoku Karina. W tym rejonie mamy też większe ośrodki narciarskie w Brennej i Istebnej. Nieco dalej położony jest równie duży nieco zaniedbany ośrodek narciarski w Korbielowie, na Pilsku (19 km. tras), oraz w Zawoi w paśmie Babiej Góry.


Na Podhalu największym powodzeniem wśród narciarzy polskich i zagranicznych cieszy się Zakopane i okolice. W świadomości wielu turystów góry w Polsce to jedynie Tatry. Nie jest to słuszne podejście. Przyczynia się jedynie do dużego tłoku. W samej Małopolsce na narty możemy jeździć  do wielu rejonów.


Jak już wspomnieliśmy najdłuższą trasę zjazdową mamy z Kasprowego Wiechu. Poza tym w Zakopanem mamy kilka wyciągów narciarskich umożliwiających naukę jazdy na nartach. Najbardziej popularny do nauki jest położony niemal w samym centrum stok przy wyciągu narciarskim Lipki. To tam najczęściej stawia pierwsze kroki młodzież i dzieci wypoczywające na zimowiskach w Zakopanem.


Poza tym ośrodki narciarskie mamy na Polanie Szymoszkowej, Gubałówce, Butorowym Wierchu, Harendzie, Ugory, Olimp, na Nosalu, Antałówka, w Małym Cichym. Jednak całe centrum ośrodków narciarskich jest w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej. Są położne na Wiechu Olczańskim, Wierchu Rusińskim, Białce Tatrzańskiej i pobliskim Jurgowie. W samej Białce Tatrzańskiej mamy w sumie 16 km tras zjazdowych, o długości 16,3 km. W większości są to nowoczesne trasy narciarskie, które powstały w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Jaworzyna Krynicka
W paśmie Beskidu Sądeckiego na amatorów narciarstwa czekają ośrodki na Wierchomli łącznie 12,8 km tras, na Palenicy 3,6 km, oraz na Jaworzynie Krynickiej 8,3 km. Są to nowoczesne dobrze przygotowane ośrodki narciarskie. Bardzo ciekawym miejscem jest położony na przedmieściach Krynicy Górskiej ośrodek narciarski na Jaworzynie Krynickiej. To świetna miejscówka zarówno zimą jak i latem (rowery górskie). Jeżeli chodzi o Wierchomlę to możemy poszukać noclegu w Szczawniku, czy Złockiem. Tam z darmowego parkingu zabierze nas wyciąg krzesełkowy wprost na Wierchomlę, gdzie po drugiej stronie szczytu będzie czekać na nas dziewięć tras zjazdowych.


Jeżeli wybieramy się na narty w Sudety to polecamy Karkonosze. Tam czekają na nas ośrodki narciarskie w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Największe ośrodki narciarskie są na stokach Kopy, w Białym Jarze i ośrodek narciarski Karpatka. W Szklarskiej Porębie największy ośrodek narciarski jest na Szrenicy. Łączna długość tras na Szrenicy wynosi 12 km. Poza tym są ośrodki narciarskie na Polanie Jakuszyckiej i Białej Polanie. Szkoła narciarska i snowboardowa znajduje się w Wesołej Górce i na stoku Nartolandi.


W Kotlinie Kłodzkiej mamy kilka dużych ośrodków narciarskich. Największy ośrodek narciarski jest w Zieleńcu (41 tras o długości 22 km), poza tym połączone ośrodki Kamienica i Czarna Góra. Ośrodki Kamienica i Czarna Góra mają wspólny karnet - Skipass obejmujący Ski Region Śnieżnik. To nowoczesne ośrodki wyposażone w kolejki kanapowe z podgrzewanymi siedzeniami, o dużej przepustowości. Łączna długość tras objęta tym Skipassem wynosi 12 km.


Najbardziej znane stoki narciarskie na Podkarpaciu znajdują się w Ustrzykach Dolnych (3,5 km tras), Arłamowie (1,7 km), Gogołowie (1 km), ośrodki Chyrowa Ski (2,8 km) i Kiczera Ski (3,5 km).

Stoki narciarskie na nizinach

Weekendowy wypad na narty nie musi wiązać się z wyjazdem w góry. Pojedyncze wyciągi narciarskie mamy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w Górach Świętokrzyskich. Łączna długość tras w takich ośrodkach wynosi do 1 km, a różnicą wzniesień do 120 metrów. Na uwagę zasługuje Bałtów i ośrodek narciarski Szwajcaria Bałtowska, gdzie łączna długość tras według strony organizatora wynosi 2 km, a różnica wzniesień 150 m.


Stoki narciarskie w województwie lubelskim mamy w Kazimierzu Dolnym - stok narciarski Parchatka, w Rąblowie, Smoleniu, Sławicach.


Mieszkańcy Warszawy mogą się wybrać na Górkę Szczęśliwicką, a Łodzi do Malinki lub na sztucznie usypaną przez kopalnię Górę  Kamieńsk koło Bełchatowa. Góra Kamieńsk dostarcza odpowiedniej frajdy nawet dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Są tam przygotowane cztery trasy zjazdowe po 750 metrów każda, a różnica poziomów to 150 m. Na Górze Kamieńsk mamy trzy wyciągi narciarskie i nowoczesna kolejkę krzesełkowa z ruchomym chodnikiem ułatwiającym wysiadanie, obsługująca 2000 osób na godzinę. Stok posiada sztuczne oświetlenie, armatki śnieżne, ratraki,  pełen węzeł gastronomiczny i parking. Na miejscu jest szkoła narciarska i stok dla początkujących narciarzy. Gdy tylko temperatura spada poniżej zera prowadzone jest sztuczne naśnieżanie stoku.


Sporo ciekawych ośrodków narciarskich mamy na Kaszubach. W okolicy Wierzycy mamy środek narciarski w Koszałkowie. Jest 7 tras o łącznej długości 1,7 km. W Trzepowie mamy 5 tras zjazdowych o łącznej długości 1,2 km. Są jeszcze: ośrodek narciarski w Przywidzu (1,3 km tras zjazdowych), Sulęczyno, Kosowo, w Sopocie na Łysej Górze 300 m. Narty na Kaszubach są z pewnością dobrym pomysłem z uwagi na liczne atrakcje w Gdańsku.


O atrakcjach zimowych na Warmii i Mazurach pisaliśmy już wcześniej. Na uwagę zasługuje ośrodek narciarski na Górze Jesionowej niedaleko Szelment. Łączna długość 9 tras zjazdowych wynosi 3,4 km. Ośrodek narciarski Piękna Góra ma cztery trasy zjazdowe o łącznej długości 1,95 km. Natomiast niedaleko Elbląga mamy ośrodek narciarski na Górze Chrobrego na której jest pięć tras zjazdowych o łącznej długości 1,2 km.

Elbląg Góra Chrobrego

Stoki narciarskie zagranicą

Pisaliśmy, że karnet TatrySki upoważnia do korzystania z wyciągów narciarskich w Białce Tatrzańskiej (Kotelnica, Bani, Kaniówce, Litwince, Kozińcu-Czarnej Górze, Szczawnicy, Jurgowie, Kluszkowice-Czorsztynie i na Słowacji w Zdziarze na Bachledowej Dolinie
Bachledowa Dolina to duży kompleks turystyczny bardzo atrakcyjny przez cały rok. To tu mamy 1,2 km pieszą trasę widokową poprowadzoną nad drzewami na specjalnej platformie widokowej. Zimą Bachledowa Dolina to 13 tras zjazdowych o łącznej długości 12 km.


Oprócz Bachledowej na Słowacji mamy wiele ciekawych ośrodków narciarskich. Najwięcej jest w Tatrach Niskich w masywie Chopoka. Chopok jest na tyle wysoką górą, że zawsze jest tam śnieg. Wokół góry są różne ośrodki narciarskie. Najwięcej jest od strony Demanowskiej Doliny. Jest tam 29 kolejek i wyciągów narciarskich dowożących narciarzy do tras zjazdowych o łączniej długości 45 km. Najdłuższa trasa liczy 4,7 km. Położony u wylotu doliny Liptowski Mikulasz zapewnia uzupełnienie oferty turystycznej basenami krytymi, oraz dużymi kompleksami basenowymi w Liptowskim Hradoku, Bieszeniowej i Lipt. Mikulaszu - Tatralandia. Są również lodowiska i bogate życie turystyczne. W Demanowskiej Dolinie są dwie przepiękne jaskinie Demanowska Jaskinia Swobody i Jaskinia Lodowa.


W okolicy są też  mniejsze wyciągi narciarskie. Od strony południowej mamy połączony z Chopokiem - Jasna, ośrodek narciarski Chopok Juh. Od wschodu mamy ośrodek narciarski na przełęczy Czertowica i Wyszna Boca. Ośrodki narciarskie w Tatrach to przede wszystkim Tatrzańska Łomnica  13 tras o długości 12,5 km tras, różnica wzniesień 1746 metrów, oraz Szczyrbskie Pleso 12 tras o łącznej długości 9 km, różnica wzniesień 465 m. Jest też ciekawy ośrodek narciarski Vratna Terchova. Jest tam 16 tras zjazdowych o łącznej długości 14 km, i różnicy wzniesień 1100 m. Oczywiście na Słowacji ośrodków narciarskich jest znacznie więcej.


Nieco mniej ośrodków narciarskich jest w Czechach. Najbardziej znanym jest ośrodek Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach, gdzie jest 20 tras zjazdowych o łącznej długości 25 km. Z zawodów w  skokach narciarskich znamy również Harrachov w Karkonoszach. Są tam 4 trasy zjazdowe o długości 7,5 km.


Stoki narciarskie samolotem

Uprawianie narciarstwa z Polsce jest bezpośrednio związane z pogodą. Niestety nasz klimat ciągle się ociepla. Wówczas odpowiednich warunków do uprawiania narciarstwa trzeba szukać w wysokich górach, czy wręcz na lodowcach. Wybierając się w tamte rejony możemy nawet trafić na fajne propozycje z biur podróży na wyjazdy na narty samolotem. Najczęstszym kierunkiem wyjazdów na narty są Włochy, Austria, Szwajcaria, czy Andora.


Największym powodzeniem cieszą się wyjazdy na narty do Włoch. Jest tam wiele ciekawych ośrodków narciarskich opiszemy zaledwie kilka.


Na granicy między Włochami, a Szwajcarią znajduje Matternhorn urokliwa góra, która z daleka wydaje się na mało dostępną dla zwykłych turystów, co dopiero narciarzy. Jej ostre ściany od dziesiątków lat kusiły alpinistów.


Na górze tej od strony Szwajcarii jest znany ośrodek narciarski Zermatt, w którym znajduje się 61 tras zjazdowych, o łącznej długości 162 km i 2270 m przewyższenia.


Od strony Włoskiej jest Matterhorn - Cervinia ski paradise o łacznej długości nartostrad 360 km i różnym stopniu trudności, z tego 38 km tras do typowego skialpinizmu. Teren narciarski połączony jest 52 wyciągami, dzięki czemu można szybko dotrzeć do różnych tras. Najdłuższa trasa liczy 20 km, a przewyższenie wynosi 2360 m. Trasa prowadzi wśród dziewiczych stoków góry, z dużą ekspozycją i pięknymi widokami.

Matterhorn

Amatorom tanich zakupów polecamy położony w obszarze bezcłowym ośrodek narciarski Livigno. Jest to trudno dostępna miejscowość, nazywana przez wieki włoskim Tybetem. Swoje otwarcie na turystów zawdzięcza otwartemu w latach pięćdziesiątych tunelowi Munt La Schera. Jest tu 78 tras zjazdowych o łącznej długości 110 km. Livingo to oaza słońca. W ciągu roku jest 320 dni słonecznych. Podobnie słoneczny jest ośrodek narciarski w Val di Sole (Dolinie Słońca). Tu na narciarzy czeka 136 km tras zjazdowych o przewyższeniu do 2100 m. Warto tam się zaopatrzyć w karnet Superskirama Adamello Brenta który otwiera nam dostęp do 300 km tras zjazdowych wielu ośrodków narciarskich.


Val di Sole

Na narty nieco bliżej mamy do Austrii. Można tam nawet wybrać się samochodem. Podobno są osoby, które twierdzą, że można tam spędzić wyjazd narciarski tanio. Jest specjalna oferta ekonomicznego pobytu na nartach w Austrii "Free ski Austria".
Na uwagę zasługuje najbardziej zatłoczony ośrodek narciarskie Ischgl - 223 km tras zjazdowych, przewyższenie 1500 m. Jest on położony na granicy Austriacko-Szwajcarskiej.
Do najlepszych zaliczany jest ośrodek narciarski w Karyntii - 110 km tras zjazdowych, przewyższenie 1400 m.


Na lodowcu Kitzsteinhorn w Ziemi Salzburskiej znajduje się niewielki, całoroczny, malowniczo położony ośrodek narciarski Kaprun, gdzie długość tras zjazdowych wynosi zaledwie 41 km, ale przewyższenie 2250 m. 


Ciekawostką w wyjazdach na narty może być ośrodek narciarski Grandvalira położony w Księstwie Andora, na pograniczu Francji i Hiszpanii. To duży, nowoczesny ośrodek wybudowany zaledwie 14 lat temu. Przygotowanych jest 210 km tras zjazdowych przy przewyższeniu 900 m. To bardzo słoneczny ośrodek. W ciągu roku jest 300 dni słonecznych. Przelot z Polski jest na lotnisko w Barcelonie. Transfer samochodem z lotniska 2,5 godziny.


Miłośnikom ekonomicznych wyjazdów na narty polecamy ośrodki narciarskie w Serbii i Bośni. Przykładowe ośrodki narciarskie to Kopaonik w Serbii 52 km tras zjazdowych przy przewyższeniu 1000 m, oraz Centrum Olimpijskie Jahoriny i Bjelašnicy w Bośni (Olimpiada zimowa w Sarajewie 1984 rok), gdzie znajduje się 17 odnowionych olimpijskich tras zjazdowych liczących od 3,2 do 2 km. Różnica wzniesień 800 m.

Andora Hotel Igloo
#warunki narciarskie #wyciągi narciarskie #ośrodek narciarski #trasy narciarskie #narty dla dzieci #narty dla początkujących #stoki narciarskie w Polsce #Szczyrk narty #Wisła narty #Karpacz narty #Zieleniec #Czarna Góra narty #stoki narciarskie lubelskie #stoki narciarskie Małopolska  #Zakopane stoki narciarskie #Kasprowy Wierch narty #Białka Tatrzańska stok #stoki narciarskie Podkarpacie #Ustrzyki narty #narty Przywidz #narty Warszawa #Góra Kamieńsk #narty Bełchatów #Wieżyca narty #Gdańsk atrakcje #Bałtów narty #narty Mazury #Góra Chrobrego #narty Włochy #Matternhorn #Słowacja narty #Chopok narty #narty Austria #Czechy narty #Harrachov narty #Livigno narty #Andora narty #Bachledowa Dolina

Jeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -