piątek, 14 września 2018 

Działka rekreacyjna jako alternatywa dla wyjazdów wakacyjnych

 

Dla sporej części społeczeństwa temat wyjazdu na wczasy jest zamknięty.  Dla nich liczy się tylko działka rekreacyjna, której poświęcają cały swój wolny czas. Zazwyczaj taka działka jest dziedziczona po najbliższej rodzinie. 

Kiedyś spędzali wakacje u rodziny na wsi, a teraz szykują tam swoje miejsce na wypady za miasto. Bywa też, że ludzie, którzy dawniej, przenieśli się ze wsi do miasta, tęsknią za przyrodą i przestrzenią, z dala od zabetonowanych miast i hałasu samochodów. Świeże powietrze, kontakt z przyrodą, czas który kręci się wolniej. 

Niedawno znajoma opowiadała mi o swoich wakacjach na wsi. Mieszka w mieście od blisko 20 lat i pierwszy raz na dłużej, aż na trzytygodniowe wakacje, pojechała na wieś do swojej ciotki. Tam, gdzie się wychowała. Opowiadała o chlebie pieczonym na liściach chrzanu. O wspólnych śpiewach podczas "pierzówki" (darcia pierza na puch). O tym, że ludzie potrafią bez końca mówić o błahych sprawach, których w mieście nawet nie zauważamy. Pewnie dlatego pojawia się nostalgia i chęć zorganizowania sobie jakiejś, nawet niewielkiej działki rekreacyjnej, tak aby zapomnieć o tygodniu pracy i codziennych problemach.Wady i zalety posiadania działki rekreacyjnej

 

Oczywiście działka rekreacyjna ma wiele plusów jak i minusów. Nie będziemy tracić pieniędzy na wyjazdy wakacyjne, ale będziemy ciągle odpoczywać w tym samym miejscu. Działka wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami. Trzeba ją zagospodarować, inwestować, uprawiać, regularnie odwiedzać. Staje się naszym drugim domem, chociaż tylko letniskowym. Trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć od włamań złodziei i dewastacją. To też będzie nas trochę kosztować, ale jest to jakaś inwestycja w przeciwieństwie do pieniędzy, które zostawiamy bezpowrotnie, gdy jedziemy na wczasy.
 Sposób zagospodarowania działki zależy od tego jak często będziemy ją odwiedzać. Jeżeli działka jest blisko miejsca, gdzie mieszkamy możemy  pomyśleć o uprawie kwiatów, warzyw, a nawet hodowaniu zwierząt. Oczywiście trzymanie kur, czy królików wymaga odpowiednich warunków przez cały rok. Musimy zapewnić im ciepłe pomieszczenie i codzienne ich odwiedzanie. 

Własne, ekologiczne warzywa, jajka, czy drób wprowadzą nową jakość zdrowego żywienia. Można też ograniczyć się jedynie do kilku drzew owocowych i trawy. To jednak też wymaga pielęgnacji. Trawę musimy kosić co tydzień, maksymalnie co dwa tygodnie. Najmniej pracy wymaga winogron. Teraz mamy coraz cieplejsze lata i nawet białe odmiany winogrona obficie owocują, są bardzo słodkie i szybko rosną. Poza tym winogron rzadko przemarza, dobrym pomysłem są borówki amerykańskie, agrest, porzeczka, maliny, a na wiosnę truskawki. Z drzew owocowych polecam czereśnie, renklody, śliwki węgierki, morwę. Z kwiatów najwdzięczniejsze są pelargonie i begonie. Trudno je przelać, a słońce ich nie wypali, nawet jak będziemy przyjeżdżać na działkę tylko raz na tydzień.

 

Działka rekreacyjna - jak ją uatrakcyjnić? 

 

Jeżeli mamy blisko strumyk, lub gdy jest to teren podmokły możemy pomyśleć o oczku wodnym, czy stawie. Założyć hodowlę ryb, chociażby ozdobnych. Jeden z moich znajomych przyjął do swojego oczka wodnego kilka żółwi wodnych. Taki staw czy oczko wodne nie może w zimie zamarznąć. Najlepiej zapobiec temu przez wykonanie instalacji napowietrzającej. Na szczęście ostatnio zimy nie są mroźne.Działka rekreacyjna przyjazna najmłodszym

 

Przy małych dzieciach, lub wnukach warto zbudować na działce plac zabaw. Zazwyczaj ciężko to robić dla jednego dziecka, chyba że potrafię sam się bawić. Gdy mamy kilku podopiecznych warto zbudować piaskownicę, huśtawkę, zjeżdżalnię, czy postawić domek by dzieci mogły się w nim chować. 

Taki plac zabaw będzie zachęcać do odwiedzin znajomych, którzy mają dzieci. Pamiętajmy, aby przy budowie piaskownicy skutecznie odizolować piasek od ziemi. Najlepiej sprawdzają się piaskownice z obrzeżami drewnianymi. My wykonaliśmy je z desek ryflowanych, które jednocześnie służą jako ławeczki. By zabezpieczyć piasek przed kotami i innymi zwierzętami zamówiliśmy specjalną plandekę wykonaną na wymiar piaskownicy. W ten sposób piasek jest czysty, a i zabawki świetnie mieszczą się pod plandeką. 

Konstrukcję pod domek, huśtawkę, i zjeżdżalnie też wykonaliśmy sami. Była przy tym niezła frajda, bo dzieci pomagały nam "na budowie". Dobrze jest by zostawić dla dzieci trochę wolnego miejsca na inne zabawy. Grę w piłkę, kometkę itp. Dlatego przyda się trochę większy trawnik wokół placu zabaw. Nie sterajmy się robić za dużo betonowych ścieżek. Przecież na działkę uciekamy właśnie przed betonem. 

Kominek i drewutnia na działce rekreacyjnej  to swoiste "must have"


Kącik grillowy to podstawa każdej działki. Miejsce do odpoczynku i biesiadowania ze znajomymi. Takie miejsce powinno być zadaszone i osłonięte od wiatru. Może to być przestronna altana dodatkowo wyposażona w moskitiery. Z infrastruktury budowniczej przyda się również drewutnia na drzewo do kominka i na grilla, oraz narzędziownia by składować w niej niezbędne narzędzia, kosiarkę, rowery. Oczywiście wszystko zależy od gustu, zasobności portfela, i ilości czasu jaki chcemy poświecić na działkę rekreacyjną. To samo dotyczy doprowadzenia wody, światła, odprowadzenia ścieków, czy instalacji do magazynowania deszczówki.

Oczywiście można zawsze znaleźć jakieś gospodarstwo agroturystyczne i tam spędzać wakacje na wsi, czy wolne weekendy. Jedziemy na gotowe, wydajemy pieniądze i o nic się nie martwimy. To kwestia wyboru. 

Czy warto inwestować w działkę rekreacyjną? Odpowiedzcie sobie sami.

#działka rekreacyjna #eko gospodarstwo #agroturystyka #grill #plac zabaw #piaskownica #oczko wodneJeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -