sobota, 26 maja 2018


"Gdy praca, którą wykonujesz, nie daje ci radości, a tylko pieniądze, to jesteś śmiertelnie ubogi"


Wytwarzanie dóbr jest związane z koniecznością wykonania wysiłku zwanego pracą. Praca jest przede wszystkim źródłem dochodów. Dzięki nimi człowiek jest w stanie zaspakajać swoje potrzeby materialne jak i niematerialne. Środki uzyskane dzięki pracy zabezpieczają nam byt, rozwój, relaks...
Można powiedzieć, że żyjemy dzięki temu, że pracujemy. Osoby, które nie mają pracy zostają wykluczeni z dostępu do wielu dóbr. Muszą korzystać z pomocy socjalnej umożliwiającej jedynie egzystencję. Praca ma również wartość dodatkową. Dzięki pracy możemy realizować swoje ambicje nie tylko dzięki zarabianym pieniądzom, ale również pozycji w hierarchii społecznej jaką określa wykonywanie jakiegoś zawodu. Od wieków istnieją zawody cieszące się powszechnym szacunkiem. Oczywiście to się zmienia. Zależy też od środowiska. Pamiętam jak kiedyś ludzie na wsiach bardzo szanowali księdza, organistę, nauczyciela, lekarza, weterynarza, strażaka, masarza, czy kombajnistę. Dziś pewnie to się zmieniło, a tym bardziej w miastach.

Są zawody w których zarabianie pieniędzy jest związane wykonywaniem pracy na rzecz jakiejś firmy, z koniecznością zatrudnienia się w jakimś przedsiębiorstwie. Są też zawody, które umożliwiają pracę wyłącznie na własny rachunek lub w obu formach zatrudnienia jednocześnie. Profesja, która nie wymaga świadczenia pracy u kogoś nazywana jest wolnym zawodem, z angielska freelancer.


Freelancer - czyli kto?

Freelancer to tak zwany wolny strzelec. Osoba, która nie pracuje na pełen etat, a z powodzeniem daje sobie radę finansowo uprawiając wolny zawód. Do niedawna freelancerów kojarzono jedynie z artystami, tłumaczami, paparazzi, cz paniami do towarzystwa. Nazwa freelancer pochodzi z czasów pierwszych najemników wojennych. Lanca to rodzaj broni, którą posługiwali się wolni (free) najemnicy, nie związani duchowo z żadną nacją. Można powiedzieć, że o jednym z pierwszych typowym freelancerze pisał Cervantes w powieści Don Kichot z la Manczy. Żywot pomysłowego szlachcica daje dużo do myślenia. Przecież do dziś najemnicy to podstawowi żołnierze biorący udział w działaniach wojennych na Ukrainie, w Syrii, czy krajach afrykańskich.


Wraz z nowymi czasami pojawiły się również nowe profesje freelancerów. Reporterzy i fotoreporterzy, którzy polują na różne ciekawe wydarzenia by je potem sprzedać dowolnym mediom, doradcy wizerunkowi, tak zwani PR-owcy, czy copywriterzy sporządzający dowolne teksty reklamowe zamieszczane w internecie. Dodatkowo cechą XXI wieku jest odejście od tradycyjnych form zatrudnienia na rzecz elastycznych form zatrudnienia na tak zwanych śmieciówkach. Oczywiście to jest patologia, ale z drugiej strony daje wolność zwłaszcza, gdy jest to tak zwana praca zdalna.

Będąc na etapie planowania swojej edukacji by zdobyć jakiś zawód, dobrze jest zastanowić się nad wyborem drogi jaką chcemy podążać w swoim życiu zawodowym. Praca w jakiejś firmie, korporacji, przedsiębiorstwie zawsze wiąże się z wykonywaniem czyiś poleceń. Dostosowaniem swojego życia do jakiegoś kolektywu. Nie wszystkim pasuje taki styl życia. Don Kichot był wolnym, niezależnym szlachcicem, który sam kierował swoim życiem. Nie wszyscy są zdolni do pracy w grupie. Bycie trybikiem w jakiejś maszynie. Niektórzy wolą pracować na własny rachunek, na swoje nazwisko. Niektóre zawody umożliwiają pracę w obu formach zatrudnienia. Hydraulik czy lekarz może wykonywać swoją pracę zarówno w firmie usługowej, czy szpitalu, jak i w własnej firmie, czy gabinecie. Wolny zawód często kojarzy nam się z artystami tworzącymi sztukę. Malarz, pisarz, muzyk to nie tylko praca. To styl życia.

Już w szkole średniej można zauważyć różnicę między licealistami, a młodzieżą z techników, czy szkół zawodowych. Jedni są indywidualistami, którzy chcą po swojemu walczyć z wiatrakami, natomiast tym drugim bliżej do pracy zespołowej i wspólnego osiągania sukcesu.


Tworzenie sztuki wymaga posiadania niezbędnych zdolności. Nie wszystkiego można się nauczyć. Najczęściej zdolności takie przechodzą z pokolenia na pokolenie. Podobnie jest z innymi wolnymi zawodami. Lekarze, prawnicy, dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, muzycy to są zawody "dziedziczone". Dzieci uczestniczą w stylu życia jaki jest w ich domach. W ten sposób kształtują swoje przyszłe podejście do życia. Trudno mówić o wykonywaniu pracy artysty w celach zarobkowych. To jest pasja dzięki której zarabia się przy okazji pieniądze. Nawet pieniądze, które się w ten sposób zarabia nie są nazywane wynagrodzeniem, ale honorarium.

Wykonywanie wolnego zawodu daje możliwość utrzymania niezależnie od miejsca zamieszkania. W przypadku pracy zdalnej to duża szansa dla ludzi, którzy mieszkają na tak zwanej prowincji. Oczywiście wolny zawód nie oznacza braku dyscypliny. Styl życia wolnego strzelca pozwala na dużo więcej, ale wymaga to równocześnie samoograniczeń i odpowiedniej organizacji pracy. Podobnie jak u osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Poza tym osoby wykonujące wolny zawód mają większą możliwość mobilności. Mogą pracować podczas wakacji nawet za granicą. Łatwiej emigrują stając się obywatelami Świata. 

Wraz z pojawieniem się ery komputerów i Internetu powstały nowe zawody związane z branżą IT. Informatycy, programiści, graficy komputerowi, blogerzy, specjaliści od SEO, SEM czy e-marketingu to często osoby świadczące swoje usługi jako freelancerzy. Jest to poniekąd również wynikiem współczesnych wyzwań rynku pracy, gdzie firmy najchętniej zatrudniają osoby współpracujące z nimi na umowach śmieciowych. Ekonomiści nazywają to elastycznymi formami zatrudnienia. Jest to wygodne również dla osób zatrudnionych. Nie ma umów lojalnościowych zobowiązujących freelancera do świadczenia usług jedynie jednej firmie. Mogą swobodnie przechodzić do konkurencji. Dzięki temu łatwiej wybierają optymalne rozwiązania wśród różnych ofert na rynku. Nawet kasjer pracujący w markecie na umowie zlecenie łatwiej może wybrać optymalną ofertę w zależności od ofert na rynku pracy. Często pracują oni ad hoc, na telefon, wybierając market który zaoferuje im wyższe wynagrodzenie.


Wybierając swoją drogę zawodową opartą o pracę zdalną ma się w perspektywie dużo swobody zapewniającej realizację odpowiedniego dla nas stylu życia. Internet daje duże możliwości pozyskiwania zleceń od klientów, których nigdy nie spotkamy, którzy mieszkają czasem setki kilometrów od nas. Wystarczy nam laptop i dostęp do internetu, a swoją pracę możemy wykonywać wszędzie. Przykładowo zajmując się tłumaczeniami możemy to robić podczas wakacji. Realizujemy swoje pasje poświęcając jedynie kilka godzin na wykonywanie obowiązków związanych z pracą. Powstają aplikacje na smartfona, które umożliwiają pracę za pośrednictwem odpowiednich platform handlowych. W ten sposób można już handlować walutami, czy akcjami.


Styl życia, który łączy obowiązki związane z wykonywaną pracą i naszym życiem prywatnym daje wiele korzyści. Do pracy nie chodzimy za karę i mamy świeże spojrzenie na wiele problemów. Jesteśmy dzięki temu bardziej kreatywni, twórczy i posłowi. Realizacja pasji daje nam poczucie zadowolenia z życia. Nasza obecność w domu dobrze wpływa na więzi rodzinne. Umożliwia opiekę nad dziećmi, czy osobami chorymi.


Można znaleźć sporo zleceń dla freelancerów. Oczywiście trzeba pamiętać by odpowiednio kalkulować stawki za wykonywaną pracę. Musimy przecież z tych pieniędzy opłacić ubezpieczenie, podatki, urlop, czy koszty związane z samodzielnym prowadzeniem działalności .
Mimo to wiele osób wybiera tę formę stylu życia realizując swoje pasje i godząc je z życiem zawodowym.


#styl życia #freelancer #pasje #praca zdalna #samozatrudnienie #wolny strzelec


Jeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -