wtorek, 3 kwietnia 2018


http://www.insideyourlife.pl/2018/04/jak-edytowac-zdjecia-podstawowe.html

Dobrych fotografii ponoć nie trzeba edytować. Jednak w postprodukcji zdjęć jest coś pociągającego, bo któż z nas nie chce by jego zdjęcia wyglądały lepiej, możliwie jak najlepiej? Czasem jednak dążąc do jakiegoś wyimaginowanego ideału możemy przesadzić. Zbyt duże nasycenie, źle dobrane barwy, marne pojęcie o tym co i jak modyfikować i z naprawdę dobrego zdjęcia robi się karykatura. Programy czy aplikacje do edycji zdjęć są różne - wiadomo, ale wymagają co nieco podstawowej wiedzy na temat cyfrowej obróbki zdjęć. To nie jest wiedza tajemna. Zacznijmy jednak od podstaw.

1. Kontrast

Zakładając, że nie robimy zdjęć w formacie RAW (RAW daje dużo większe możliwości edycji, ale ten temat być może pojawi się w innym wpisie), a w JPG to i tak absolutnie każde zdjęcie zyska gdy podniesiemy kontrast. I choć istnieje ryzyko, że po manipulacjach z kontrastem czy nasyceniem barwy na zdjęciu pojawią się szumy, to i tak warto zaryzykować. Przewagą formatu RAW jest właśnie to, że wszelkie manipulacje na zdjęciu podczas edycji nie niosą za sobą szkody w postaci pogorszenia jakości samego zdjęcia. Jednak nie ma róży bez kolców, są minusy RAWów- zdjęcia swoje ważą i zajmują dużo więcej miejsca na karcie pamięci.


2. Nasycenie

Nasycenie ociepla zdjęcie, a barwy ciepłe są przez ludzkie oko postrzegane jako intensywniejsze od barw zimnych. Najlepsze nasycenie to takie, w którym widzimy przejścia tonalne pomiędzy podobnymi do siebie kolorami. Aby efekty były dobre to znaczy delikatne i naturalne trzeba ostrożnie posługiwać się suwaczkiem z napisem "nasycenie", jak ze wszystkim i tutaj można przesadzić, ale metodą prób i błędów można dojść do wprawy. 


3. Jasność

Zmiana jasności zdjęcia umożliwia: poprawienie niedoświetlonego lub wręcz prześwietlonego zdjęcia i wydatnie wpływa na wydobycie niektórych szczegółów ze zdjęcia. Pomaga też "zmiękczyć" fotografię. 


4. Balans bieli.

Balans bieli umożliwia nam wykonanie korekty błędów dotyczących temperatury barwowej zarejestrowanej na fotografii. O co chodzi? Różne źródła światła (np. żarówka, światło słoneczne, neon) posiadają rożną temperaturę. Każdy aparat ma możliwość automatycznego dopasowania balansu bieli - w ogromnym skrócie sprowadza się to do tego, iż aparat ocenia i próbuje uśrednić barwę aby oddać rzeczywiste wartości. Czasem to się udaje, czasem nie. Taki źle dobrany balans bieli można oczywiście poprawić. Operację tę można wykonać na kilka różnych sposobów: Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem jest skorzystanie z automatycznej funkcji, która różnie może się nazywać w różnych programach. Może to być auto kolor lub auto balans, lub po prostu balans bieli. Programy te uśrednią tę wartość według określonego algorytmu histogramu.

Czym jest histogram?
Histogram pokazuje ilość danych tonów na zdjęciu i rozkład jasności obrazu. Zawiera 256 punktów na osi, które to punkty określają jasność pikseli na zdjęciu.

Można samodzielnie starać się ustalić odpowiedni balans bieli posługując się odpowiednim suwaczkiem w programie graficznym (większość programów i aplikacji do edycji zdjęć dają taką możliwość). Nie jest to jednak tak proste jak się może wydawać i wymaga nieco wprawy.

Jeśli mamy więcej doświadczenia i czasu wówczas możemy pokusić się do użycia narzędzia do wskazywania punktu szarości (w programach do edycji zdjęć takim narzędziem będą krzywe). Narzędzie to pozwala wybrać odpowiedni punkt na zdjęciu, o którym wiemy, że powinien być idealnie szary. Po wybraniu wskazanego miejsca na fotografii program z automatu zmienia histogram tak, aby ten punkt na zdjęciu wyglądał na szary. W miejscu skali widzimy wykres szarości, która wskazuje, że jeśli chcemy uzyskać ciemniejszy punkt ze zdjęcia powinniśmy przesuwać lewą, dolną część krzywej, a jeśli zależy nam na jasnych tonach to należy manewrować prawą górną częścią.

Oczywiście można stwierdzić, że wspomniane powyżej elementy (1, 2 i 3) edycji umożliwiają zmianę dość prostą i ograniczająca się do całego zdjęcia, a nie poszczególnych jego elementów, ale poszczególne elementy można właśnie zmieniać posługując się wspomniana wyżej krzywą.

#fotografia #edycja zdjęć #podstawowe parametry edycji zdjęć #jak edytować zdjęciaJeśli chcesz, zostaw po sobie ślad w komentarzu, będzie nam miło go przeczytać. Pamiętaj jednak , że w Internecie również obowiązują zasady savoir-vivre. Komentarze łamiące netetykietę (tj. wulgaryzmy, spamowanie, etc.) będą usuwane.

Subskrybuj posty | Subskrybuj komentarze

- Copyright © Inside Your Life | blog lifestylowy - Skyblue - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -